MZ: 128 osób hospitalizowanych, 1299 w kwarantannie domowej, 6184 pod nadzorem sanepidu

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2020 18:28

W związku z nowym koronawirusem 128 jest osób hospitalizowanych, 1299 poddanych kwarantannie domowej, a 6184 objętych nadzorem sanepidu - podało w piątek (6 marca) wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

W związku z nowym koronawirusem 128 jest osób hospitalizowanych. Fot. archiwum

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Dotychczas potwierdzono w Polsce pięć przypadków koronawirusa.

Na COVID-19 najczęściej chorują osoby starsze, bardzo rzadko dzieci. W około 80 proc. przypadków pacjenci infekcję koronawirusem przebywali w sposób łagodny. Zapalenie płuc i duszność występowała ok. 14 proc. przypadków pacjentów, a u 5 proc. pojawiła się ciężka niewydolność oddechowa.

Z dotychczasowych ustaleń badaczy wynika, że przy zakażeniu SARS-CoV-2 śmiertelność jest nieco większa niż w przypadku grypy. Ryzyko zgonu z powodu grypy wynosi, w zależności od szczepu, od 0,15 do 2 proc., a średnia śmiertelność spowodowana przez nowego koronawirusa - 2-3 proc, przy czym u osoby zdrowej 0,5-1 proc., a u osoby starszej, z chorobami przewlekłymi - 15 proc.

Koronawirus wywołujący chorobę zakaźną COVID-19 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Przenosi się drogą kropelkowa. Jest podatny na dezynfekcję. Należy bezwzględnie pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekowaniu ich środkiem na bazie alkoholu (minimum 60 proc.). Mycie rąk tymi metodami zabija wirusa.

Resort zdrowia informuje w zaleceniach dla pacjentów, że ważne jest również, aby podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie natychmiast wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce. W sytuacjach zagrożenia wirusem najlepiej jest zachować co najmniej metrowy odstęp od innych osób, szczególnie tych, które kaszlą, kichają i mają gorączkę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum