MSZ: z temperaturą latasz na własne ryzyko

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2009 15:09

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, iż w dniu 11 czerwca 2009 r., Światowa Organizacja Zdrowia, uwzględniając m.in. aktualną sytuację epidemiologiczną grypy typu A/H1N1 w świecie, ogłosiła szóstą fazę pandemii grypy.

Z tego względu władze wielu krajów wprowadziły stosowne procedury sanitarno-medyczne mające na celu niedopuszczenie osób zarażonych wirusem grypy A/H1N1 na swoje terytorium. Procedury te obejmować mogą również obowiązkową kwarantannę osób, u których podczas kontroli granicznej na lotnisku wykryta zostanie podwyższona temperatura ciała, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwe zakażenie grypą.

W związku z powyższym Ministerstwo Spraw Zagranicznych uprzedza, że podjęcie podróży drogą lotniczą z podwyższoną temperaturą ciała lub innymi objawami mogącymi wskazywać na zakażenie grypą odbywa się na wyłączną odpowiedzialność podróżnego. Pracownicy polskich placówek konsularnych za granicą nie mają możliwości wpływania na zmianę decyzji władz miejscowych w przypadkach, gdy obywatel polski zostanie poddany kwarantannie lub spotka się z odmową zgody na wjazd na teren danego państwa.

MSZ sugeruje sprawdzenie przed wyjazdem w polskiej placówce konsularnej, jakie są aktualne procedury sanitarne w państwie docelowym podróży. Telefony polskich placówek konsularnych znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum