MSZ: w Wuhan i okolicach przebywa 27 Polaków. Nie ma doniesień o zakażonych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2020 13:15

Według informacji ambasady RP w Chinach, w objętym kwarantanną mieście Wuhan i jego okolicach przebywa obecnie 27 obywateli polskich. - Nie mamy doniesień o jakimkolwiek Polaku zakażonym koronawirusem - przekazało biuro rzecznika prasowego MSZ.

Koordynowane są działania dotyczące możliwego wyjazdu obywateli UE z Wuhanu Fot. Robert Couse-Baker/Flickr.com (CC BY 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Ambasada jest w stałym kontakcie z osobami, które zgłosiły się do wydziału konsularnego.

- Polskie urzędy konsularne w Chinach monitorują sytuację i kontynuują współpracę z miejscowymi instytucjami, mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zabezpieczenie interesów obywateli polskich - dodano.

Biuro rzecznika przekazało również, że w ramach unijnej współpracy konsularnej, zarówno na poziomie lokalnym, jak i między stolicami, koordynowane są działania dotyczące możliwego wyjazdu obywateli UE z Wuhanu.

- Polska służba konsularna aktywnie uczestniczy w rozmowach państw członkowskich UE na rzecz organizacji takiego wyjazdu wszystkich zainteresowanych polskich obywateli. Po uzgodnieniu warunków, obywatele polscy, którzy zgłosili się do konsulatu w Pekinie, otrzymają stosowne informacje - napisano.

By powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii, chińskie władze wprowadziły rygorystyczne środki bezpieczeństwa i zakazały opuszczania liczącego 11 mln mieszkańców Wuhanu. Ograniczenia transportu wprowadzono również w kilku okolicznych miastach.

Na stronie internetowej MSZ zaktualizowano w poniedziałek informacje dla osób wybierających się do Chin. Resort odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, ostrzegając, że stale rośnie tam liczba zakażeń nowym koronawirusem (2019-nCoV).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum