MSWiA: upały to największe zagrożenie dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2019 13:36

Według prognoz w przeważającej części kraju temperatura w najbliższych dniach przekroczy 30 stopni. W związku z tym MSWiA apeluje o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - czytamy we wtorkowym (25 czerwca) komunikacie resortu.

MSWiA: upały to największe zagrożenie dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla ośmiu województw. Temperatura przekraczająca nawet 34 stopnie jest spodziewana w woj. lubuskim, opolskim i w części mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Ostrzeżenia IMGW obowiązują do środy do godz. 20.

- Wysoka temperatura stanowi największe zagrożenie dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych. O przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa apelują MSWiA oraz służby. Należy - w miarę możliwości - ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu. Najlepiej bez wyraźnej potrzeby nie wychodzić z domu w godzinach południowych - pisze MSWiA w komunikacie. Zaleca też, by pić dużo wody i unikać niepotrzebnego wysiłku fizycznego.

- Upał osłabia naszą koncentrację. W związku z tym podczas jazdy samochodem powinniśmy zachowywać szczególną rozwagę - czytamy także w komunikacie.

MSWiA i służby apelują również o rozsądek nad wodą. Jak podaje resort, od początku czerwca w Polsce utonęło już 90 osób. W ostatni długi weekend życie w wypadkach nad wodą straciły 23 osoby. W poniedziałek utonęło kolejnych 5 osób.

- Najczęstsze przyczyny tragedii nad wodą to: brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody, będąc pod wpływem alkoholu. Należy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych - dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych - apeluje MSWiA.

Przypomina, że dzikie kąpieliska można zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej Policji. - Natomiast, jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, zawsze dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie - podkreśla ministerstwo.

Dodaje, że warto zainstalować w smartfonie aplikację Regionalny System Ostrzegania. Dzięki niej otrzymamy komunikaty o zagrożeniach na terenie, na którym przebywamy. RSO ostrzega m.in. przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Bezpłatną aplikację można pobrać za darmo w sklepach z aplikacjami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum