MSW: ratownicy GOPR otrzymają 6,35 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2014 17:08

6,35 mln zł zł ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych otrzyma w tym roku na działalność ratowniczą Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Pierwsza część środków, czyli 2 mln zł, ma trafić na konto w tym tygodniu - poinformował we wtorek (14 stycznia) resort.

MSW: ratownicy GOPR otrzymają 6,35 mln zł

Jak powiedział naczelny Podhalańskiej Grupy GOPR Mariusz Zaród, dofinansowanie z MSW będzie przeznaczone na bieżącą działalność, m.in. na etaty ratowników, utrzymanie stacji ratunkowych i sprzętu oraz szkolenia. Dodał, że ta kwota nie zaspokaja wszystkich potrzeb GOPR, dlatego ratownicy zabiegają o środki od sponsorów.

GOPR otrzymuje też 15 proc. wpływów z biletów wstępu na teren parków narodowych, na terenie których działają. Ratownicy świadczą też komercyjne usługi ratownicze, zabezpieczając tereny narciarskie.

GOPR podzielony jest na grupy regionalne; każda niesie pomoc w innych polskich górach: Beskidach, Pieninach, Bieszczadach, Sudetach, Gorcach oraz na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

W Tatrach turystom pomaga także Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR), które jeszcze negocjuje warunki umowy z MSW.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum