MSW przekaże dodatkowe 1,2 mln zł dla ratowników górskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2013 13:07

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekaże dodatkowe 1,2 mln zł Górskiemu i Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu (GOPR i TOPR). Za te pieniądze ratownicy chcą kupić specjalistyczny ekwipunek oraz niezbędny sprzęt ratowniczy.

MSW przekaże dodatkowe 1,2 mln zł dla ratowników górskich
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak informuje resort spraw wewnętrznych, na mocy podpisanych aneksów z tej puli GOPR otrzyma 988 tys. zł, a TOPR - 212 tys. zł. Pieniądze te pochodzą z ogólnej rezerwy budżetowej.

Jak powiedział PAP naczelnik GOPR Jacek Dębicki, organizacja zamierza kupić 200 kompletów ekwipunków dla ratowników.

- Jeden komplet składa się z 17 pozycji - są to m.in. kurtki, spodnie, czapki, rękawice - wyliczał Dębicki. Naczelnik jest zadowolony z obiecanej jeszcze przez poprzedniego ministra SW Jacka Cichockiego dodatkowej dotacji na ekwipunek. - Cieszymy się, że mimo zmiany na stanowisku szefa resortu, obietnica została dotrzymana - powiedział Dębicki.

Prezes TOPR Czesław Ślimak dodał, że tatrzańscy ratownicy za kwotę dotacji zakupią osobisty sprzęt ratowniczy.

W bieżącym roku MSW przekazało już na ratownictwo górskie łącznie 13 mln 236 tys. zł, w tym dla GOPR przekazano 6 mln 350 tys. zł, a TOPR otrzymał 2 mln 674 tys. zł na działania ratownicze oraz 4 mln 212 tys. zł na utrzymanie śmigłowca "Sokół". Toprowski śmigłowiec od początku tegorocznych wakacji przechodzi gruntowny remont silników, który ma zakończyć się w listopadzie. W tym czasie ratowników wspomaga śmigłowiec policyjny.

TOPR jest organizacją ratowniczą działającą na terenie polskich Tatr. GOPR natomiast podzielony jest na kilka grup regionalnych, z których każda niesie pomoc poszkodowanym w innych polskich górach: Beskidach, Pieninach, Bieszczadach, Karkonoszach, Gorcach oraz na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej

GOPR i TOPR to organizacje pozarządowe, które pozyskują również pieniądze z innych źródeł, m.in. od sponsorów, otrzymują też 15 proc. wpływów z biletów wstępu na teren parków narodowych, na terenie których działają.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum