MSW o kontroli NIK dotyczącej ratownictwa górskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2014 13:45

W najnowszym raporcie NIK wyraził swoje zastrzeżenia do finansowania ratownictwa górskiego, kierując tę uwagę pod adresem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. MSW odpowiada.

MSW, które nadzoruje TOPR i GOPR wskazuje, że sposób finansowania GOPR i TOPR nie wpływał na skuteczność i zakres prowadzonych działań ratowniczych, co potwierdzono w raporcie.

W odpowiedzi na raport NIK ministerstwo przypomniało, że od 2010 r. środki na ratownictwo wzrosły w sumie o kilka mln zł.

Jak wskazuje MSW w tym roku TOPR otrzyma łącznie 3,8 mln zł na utrzymanie gotowości ratowniczej oraz 8,6 mln zł na utrzymanie oraz remont śmigłowca Sokół. Poza tym MSW na czas remontu śmigłowca Sokół udostępniło TOPR do działań ratowniczych śmigłowiec policyjny razem z załogą.

Natomiast ratownicy GOPR w 2014 r. otrzymają łącznie 7,2 mln zł na prowadzenie działań ratowniczych.

Resort podkreślił, że zgodnie z przepisami szef MSW jest zobowiązany jedynie do zlecania i finansowania zadań z zakresu ratownictwa górskiego; na późne podpisywanie umów z GOPR i TOPR wpływ mają przede wszystkim przedłużające się uzgodnienia.

- MSW nie dysponowało informacjami na temat średniego kosztu akcji ratowniczej, pomimo kilkakrotnie podejmowanych inicjatyw mających na celu pozyskanie od TOPR i GOPR szczegółowych informacji  - poinformowano.

Czytaj też: NIK pozytywnie o ratownictwie górskim

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum