MSW: niemal 14 mln zł dla TOPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2014 17:53

2,6 mln zł na prowadzenie działań ratowniczych oraz ponad 11 mln zł na utrzymanie w gotowości oraz remont śmigłowca Sokół otrzymają w tym roku tatrzańscy ratownicy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W czwartek resort (23 stycznia) popisał umowę z TOPR.

MSW: niemal 14 mln zł dla TOPR

W ramach umowy 2 mln 673 tys. zł zostanie przeznaczone m.in. na utrzymanie etatowej kadry ratowniczej TOPR oraz opracowywanie komunikatów lawinowych.

Prezes TOPR Czesław Ślimak powiedział PAP, że dotacja z MSW pokryje około 60 proc. wydatków na bieżące potrzeby TOPR. Pozostałą sumę ratownicy uzyskują z części wpływów za bilety wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, od sponsorów oraz dzięki własnej działalności przy zabezpieczaniu medycznym stoków narciarskich lub imprez.

11 mln zł, które MSW przekaże tatrzańskim ratownikom, zostanie przeznaczone na utrzymanie śmigłowca, pokryje koszty obowiązkowego ubezpieczenia lotniczego, utrzymania bazy śmigłowcowej oraz przeprowadzenia koniecznego remontu Sokoła.

- W ubiegłym roku przeprowadzony został kosztowny remont silników śmigłowca, w tym roku konieczny jest remont pozostałych części maszyny m.in. hydrauliki, wirników. Dotacja z MSW w całości pokryje te koszty - powiedział PAP prezes TOPR Czesław Ślimak.

TOPR jest organizacją ratowniczą działającą na terenie polskich Tatr.

W styczniu MSW przekazało już 6 mln 350 tys. zł na działalność ratowniczą dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, na działalność ratowniczą w Beskidach, Pieninach, Bieszczadach, Sudetach, Gorcach oraz na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum