MSW: 6,3 mln zł dotacji na działalność GOPR w 2013 roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2013 15:21

6 mln 350 tys. zł przeznaczy w tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na działalność Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W piątek (18 stycznia) podpisano umowę w tej sprawie - poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

MSW: 6,3 mln zł dotacji na działalność GOPR w 2013 roku

W ramach tych środków GOPR będzie mógł sfinansować gotowość ratowniczą, m.in. utrzymanie obiektów, środków łączności i transportu. Pieniądze z dotacji MSW będą też przeznaczone na wynagrodzenia dla ratowników górskich, a także na szkolenia dla ratowników górskich.

Do tej pory nie została jeszcze zawarta umowa z drugą z organizacji ratowniczych - Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (TOPR). Jak poinformowała rzeczniczka MSW, w tegorocznym budżecie państwa dla TOPR zarezerwowano ok. 2 mln 600 tys. na działania ratownicze oraz blisko 1 mln 300 tys. na utrzymanie śmigłowca "Sokół".

Naczelnik TOPR Jan Krzysztof poinformował, że umowa na dofinansowanie z MSW nie została zawarta, nie ze względu na oferowaną kwotę, a ze względu na niektóre punkty umowy.

- Sformułowania proponowane w umowie są nie do przyjęcia i nadal trwają negocjacje - powiedział Krzysztof. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o kwestię sprawozdawczości z wypadków, a także kwestię uznania, jakie koszty są związane bezpośrednio z działalnością ratowniczą.

- Nie zgadzamy się z zapisem, który mówi, że śmigłowiec może być wykorzystany tylko w ratownictwie górskim, a przy wypadkach narciarskich już nie. Chcielibyśmy w pełni wykorzystywać nasze możliwości - dodał Krzysztof.

GOPR i TOPR to organizacje pozarządowe, które pozyskują również pieniądze z innych źródeł, m.in. od sponsorów, otrzymują też 15 proc. wpływów z biletów wstępu na teren parków narodowych, na terenie których działają.

Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie górskim i na zorganizowanych terenach narciarskich, właściciele i zarządzający stokami mają obowiązek zabezpieczenia medycznego swoich obiektów. Usługę taką mogą odpłatnie zlecić ratownikom górskim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum