MSS w Radomiu przygotowuje się do ewakuacji 21 pacjentów z COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2020 07:29

Przygotowujemy się do ewakuacji do szpitala jednoimiennego w Radomiu wszystkich 21 pacjentów, u których potwierdzono obecność koronawirusa. Rozpocznie się ona w czwartek (16 kwietnia) - powiedział w Polsat News neurolog z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu prof. Adam Kobayashi.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Obecnie w MSS w Radomiu przebywa 21 pacjentów z dodatnim wynikiem na obecność SARS-CoV-2. W środę jeden z chorych został przewieziony do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, będącego jednoimiennym szpitalem o profilu zakaźnym. Jak przekazał w rozmowie z Polsat News prof. Adam Kobayashi z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, ewakuacja pozostałych pacjentów z COVID-19 z tego szpitala rozpocznie się w czwartek.

Profesor podkreślił, że zapadalność na SARS-CoV-2 w placówce ostatnio zaczęła spadać i mimo braku personelu, niektóre oddziały funkcjonują normalnie. - W dalszym ciągu działają chirurgia, położnictwo, pediatria, chirurgia dziecięca, kardiologia, neurochirurgia, pulmonologia - także szpital nie jest zupełnie zamknięty - wskazał.

Lekarz przyznał, że są osoby z personelu, które zaraziły się koronawirusem i znajdują się w ciężkim stanie. Dodał, że on sam jest zdrowy. - Miałem test robiony trzykrotnie i jestem zdrowy. Stosujemy wszystkie środki ochronne - nosimy przyłbice, kombinezony, obuwie ochronne i rękawice - oświadczył.

Prof. Kobayashi wskazał, że skala zarażeń w placówce była tak duża, ponieważ Mazowiecki Szpital Specjalistyczny nie był od początku wyznaczony jako specjalizujący się w chorobach zakaźnych. - Od tego wyjściowo jest Radomski Szpital Specjalistyczny, natomiast pacjenci zakażeni koronawirusem trafiali do nas. Nie byliśmy na to wtedy przygotowani, ale już jesteśmy - naprawiamy sytuację - zaznaczył.

Szpital w Radomiu jest obecnie największym w Polsce ogniskiem koronawirusa. W środę w szpitalu odnotowano dwa nowe przypadki zarażenia oraz jeden zgon. Jak poinformowała rzeczniczka placówki Karolina Gajewska, zmarły pacjent miał choroby współistniejące. Z danych szpitala wynika, że od 29 marca w MSS zmarło 13 pacjentów zarażonych koronawirusem. 

Alicja Skiba

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum