MŚ 2014: brazylijski rząd walczy z AIDS

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2014 12:18

Przy okazji mistrzostw świata brazylijski rząd prowadzi kampanię na rzecz walki z AIDS. Dziennie rozdawanych jest 30 tysięcy prezerwatyw.

Na żółtym busie namalowano hasło "Proteja o gol", co można chyba przetłumaczyć - zabezpiecz swoją bramkę. Tak nazywa się kampania prowadzona przez brazylijski rząd. Ma służyć walce z wirusem HIV powodującym AIDS.

- Uświadamiamy ludzi, rozdajemy prezerwatywy i robimy testy. Pracujemy cztery do sześciu godzin dziennie, a płaci za to rząd brazylijski - powiedział PAP Adriano Queiroz, jeden z członków ekipy działającej na Vale do Anhangabau. Takie same grupy funkcjonują jeszcze w innych miejscach Sao Paulo.

Queiroz razem z kilkoma kobietami rozdaje ulotki, nalepki i prezerwatywy ze stolika ustawionego przy samochodzie. Dwie inne kobiety przechadzają się po placu robiąc to samo. - Dziennie rozdajemy ok. dwudziestu tysięcy męskich i pięć tysięcy żeńskich prezerwatyw - wyjaśnił Queiroz.

Według oficjalnych danych od 1980 r., gdy choroba stała się problemem społecznym, aż do czerwca 2012 r. w Brazylii zarejestrowano 656 701 przypadków zakażenia.

- Bardzo ważne jest, że chorzy mogą skorzystać z bezpłatnej opieki. Żaden z nich nie płaci ani za lekarza, ani za leki, co pomaga w walce z AIDS - wyjaśnia Queiroz.

Kampania "Proteja o gol" ma na celu także przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Z badań wynika bowiem, że w środowiskach, w których dochodzi do takich zachowań, prawdopodobieństwo zarażenia wirusem wzrasta aż o pięćdziesiąt procent.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum