Ministerstwo Edukacji i Nauki/Rynek Zdrowia | 19-01-2021 11:21

MEiN podsumowuje akcję testowania nauczycieli: wynik pozytywny u 2 proc. badanych

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało podsumowanie ogólnopolskiej akcji testowania nauczycieli na obecność koronawirusa. Od 11 do 17 stycznia w jej ramach wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Pozytywny test w kierunku SARS- CoV-2 dotyczył 2591 osób, tj. 2 proc. wszystkich badanych.

Do testowania mogli się zgłosić nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły Fot. Shutterstock

Najchętniej badaniu poddawali się nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni w województwach: warmińsko-mazurskim i pomorskim (87 proc.), podkarpackim (85 proc.) i zachodniopomorskim (83 %) oraz lubelskim, lubuskim i łódzkim (81%). Najmniej chętnie poddawały się badaniu osoby w województwach: podlaskim (72 proc.) i opolskim (71 proc.) - czytamy w podsumowaniu.

Do testowania mogli się zgłosić nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Zapotrzebowaniu na testy zbierano za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Natomiast Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie.

Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzymał odpowiednie skierowanie. Badania można było zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie całego kraju. Akcję wspomagało 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Więcej: www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/akcja-testowania-sars-cov-2-podsumowanie