MEN do uczniów: myjcie ręce!

Autor: KAW, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia.pl • • 03 września 2009 14:43

We wrześniu uczniowie przeczytają w ulotkach rozprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, że aby nie zachorować na nową grypę, muszą często myć ręce w ciepłej wodzie i przy użyciu mydła. Tymczasem w toaletach w co czwartej polskiej szkole nie ma ani mydła, ani ciepłej wody.

Żeby nie zachorować na nową grypę, należy często myć ręce w ciepłej wodzie i przy użyciu mydła - czytamy w ulotkach przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ulotki mają we wrześniu trafić do szkoły. Problem w tym, że w wielu szkołach nie ma ani mydła, ani ciepłej wody.

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, w liście do minister edukacji Katarzyny Hall zwrócił uwagę, że w związku z zagrożeniem wirusem A H1N1 w pierwszej kolejności należy zapewnić uczniom dostęp do bieżącej ciepłej wody i środków czystości. Michalak zaapelował, by MEN wprowadziło odpowiednie zapisy na ten temat w rozporządzeniu dotyczącym bezpieczeństwa i higieny w szkołach - pisze Gazeta Wyborcza.

Dyrektorzy szkół podkreślają, że na modernizację toalet ich nie stać, więc jeśli MEN przygotuje rozporządzenie, powinno zagwarantować środki na ten cel. Narzekają też, że uczniowie niszczą ręczniki i pojemniki na mydło, a papierem zapychają toalety. Niektórzy zarządzili, aby papier toaletowy był...w klasach. Dozowniki w szkolnych toaletach zwykle są puste, papieru toaletowego też nie ma, nie wspominając o „luksusie jakim jest papierowy ręcznik. W wielu szkołach nie ma ciepłej wody. Mydło i papier jest tylko w zamkniętych ubikacjach dla nauczycieli.

Kontrolerzy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach na polecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego odwiedzili w maju 269 szkolnych łazienek. W prawie co czwartej brakowało podstawowych środków higieny. Podobne były wyniki kontroli prowadzonych w innych województwach.

- MEN powinno na serio zająć się problemem. Przecież możliwość umycia rąk ciepłą wodą z mydłem i wytarcia ich w jednorazowy ręcznik to podstawowy zabieg higieniczny! Niedopuszczalne jest, by dzieci w szkołach nie mogły go stosować - powiedział gazecie Tomasz Misztal, zastępca rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Sanepid zapowiedział na wrzesień i październik ponowne kontrole w szkołach.

Do tej pory w Polsce odnotowano sto przypadków zachorowań na nową grypę. Na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach czytamy, że szerzenie się grypy A/H1N1, podobnie jak grypy sezonowej, odbywa się przez zakażenia drogą powietrzną i kropelkową. Możliwe jest też przenoszenie się zakażenia przez dotykanie przedmiotów zanieczyszczonych śliną lub wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej i następnie dotykanie śluzówki osoby zdrowej. Szkoła jest miejscem gdzie kontakty między uczniami są bardzo bliskie i gdzie choroby szerzące się drogą powietrzną mogą przenosić się szczególnie łatwo.

- Przestrzeganie podstawowych zasad higieny, czyli mycia rąk wodą z mydłem, zasłanianie nosa chusteczką podcza kichania, mocno ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa. Przy myciu rąk wystarcza najczęściej zwykłe mydło, w szkole nie jest konieczne używanie specjalnych mydeł dezynfekującch - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl specjalista Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, dyżurujący pod ogólnopolskim telefonem informacyjnym w sprawie grypy A/H1N1.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum