MCZKiSO: zanieczyszczenie powietrza w Kaliszu przekroczone o 200 proc

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2017 13:49

Zanieczyszczenie powietrza w Kaliszu jest przekroczone o 200 procent - poinformowało w środę, 11 stycznia br. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Kaliszu.

MCZKiSO: zanieczyszczenie powietrza w Kaliszu przekroczone o 200 proc
W 100-tysięcznym Kaliszu zarejestrowanych jest 150 tysięcy pojazdów. Fot. Mathias Apitz/Flickr(CC BY-ND 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wynika z komunikatu na e-stronie Urzędu Miasta Kalisza, pobyt poza domem powinni ograniczyć: kobiety ciężarne, dzieci, osoby starsze i cierpiący na astmę, choroby płuc, alergiczne choroby skóry i oczu oraz układu krążenia.

 - Przekroczenie dotyczy pyłów PM10 i PM 2,5. Są one wystarczająco małe, aby mogły przeniknąć z płuc do krwi. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia pył PM 2,5 jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Powoduje zwiększenie zachorowalności na choroby układu oddechowego i krążenia - powiedział Włodzimierz Karman, z-ca naczelnika Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Kaliszu.

Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński na specjalnie zwołanym posiedzeniu w tej sprawie zapowiedział zakup drona do wykrywania źródeł zanieczyszczania powietrza oraz wprowadzenie kontroli tych budynków, skąd wydobywa się dym.

 - Strażnicy miejscy będą sprawdzać, czy w domach nie dochodzi do palenia toksycznych odpadów, to jest starych mebli, ubrań i plastikowych opakowań. Będą nakładane surowe kary na sprawców tych wykroczeń - powiedział prezydent Kalisza.

W ocenie Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych znaczący wpływ na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w mieście mają spaliny samochodowe. - W 100-tysięcznym Kaliszu zarejestrowanych jest 150 tysięcy pojazdów. To bardzo dużo - powiedział Karman.

Centrum zaleciło ograniczenie ruchu samochodowego poprzez korzystanie z np. komunikacji publicznej.

Prezydent Sapiński nie zamierza wprowadzić bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

 - Darmowe przejazdy dla posiadaczy pojazdów osobowych zostają wprowadzone przy przekroczeniu poziomu zanieczyszczenia o 600 proc. - wskazał prezydent. Swoją decyzję Sapiński tłumaczył względami ekonomicznymi.

 - Jeden dzień obsługi Kaliskich Linii Autobusowych kosztuje miasto około 65 tys. zł. Każdego dnia przewoźnik sprzedaje bilety za kwotę 25-30 tys. zł. Łatwo obliczyć, że dziesięć dni bezpłatnych przejazdów kosztowałoby miasto blisko milion złotych - powiedział prezydent.

Jak wynika z raportu WHO, Kalisz znajduje się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum