MAEA i WHO: ryzyko zdrowotne po wypadku w Fukushimie niewielkie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2011 08:20

Zagrożenie zdrowia publicznego w wyniku katastrofy, do której doszło w japońskiej elektrowni w Fukushimie, jest niewielkie - podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

MAEA i WHO: ryzyko zdrowotne po wypadku w Fukushimie niewielkie

Obecnie istnieje bardzo małe zagrożenie dla zdrowia poza 30-kilometrową strefą, z której ewakuowano ludzi wokół elektrowni w Fukushimie - powiedział rzecznik WHO Gregory Hartl.

Podniesienie stopnia poziomu zagrożenia z powodu awarii w elektrowni atomowej Fukushima z 5 do najwyższego - 7. wynika z łącznego poziomu radioaktywności z trzech reaktorów i potraktowania tej sumy jako wielkości z pojedynczego wycieku - wyjaśnił.

Z kolei przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Denis Flory powiedział na konferencji prasowej w Wiedniu, że wypadek w Fukushimie jest całkowicie inny niż w Czarnobylu. Poziom promieniowania po Czarnobylu w 1986 roku był o wiele wyższy.

Wcześniej władze japońskie podniosły stopień poziomu zagrożenia w wyniku awarii w Fukushimie z 5. do 7., co stawia ją na równi z katastrofą w Czarnobylu.

Operator uszkodzonej elektrowni Fukushima I, Tokyo Electric and Power (TEPCO), wyraził obawę, że emisja substancji radioaktywnych może przewyższyć emisję z elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 r.

Tymczasem według japońskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego, emisja radioaktywna w Fukushimie wynosi ok. 10 proc. emisji z elektrowni w Czarnobylu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum