Dziennik Polski/Rynek Zdrowia | 19-03-2009 10:38

Lud chce karetki z lekarzem

W Jerzmanowicach-Przegini znajduje się oddział Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Mieszkańcy domagają się, by na miejscu stacjonowała karetka typu

Do niedawna w Jerzmanowicach funkcjonowała karetka „P“ – z lekarzem. Od 1 marca stacjonuje karetka podstawowa z ratownikiem medycznym.

– W ubiegłym roku ten zespół zanotował straty – przyznaje Marek Maślerz, zastępca dyrektora Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Dlatego etat lekarza w karetce zlikwidowano.

Mieszkańcy gminy uważają, że to dla nich krzywdząca decyzja. Wystosowali już w tej sprawie rezolucję do wojewody małopolskiego. Ich zdaniem, nie ma możliwości, by na miejsce wypadku przyjechała na czas karetka specjalistyczna z lekarzem z Krakowa. Domagają się  karetki „S“ z lekarzem.

Tadeusz Wójtowicz, wójt gminy Wielka Wieś, zauważa, że czasami zdarzały się sytuacje, iż ratowników medycznych jeżdżących w karetce podstawowej typu „P“ musiał zasilić zespół karetki „S“.

– Jeśli problem tkwi w finansach, to może warto przeanalizować koszty dojazdu dwóch karetek w jedno miejsce – sugeruje wójt.

Marek Maślerz, zastępca dyrektora Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zapewnia, że placówka korzysta z bardzo dobrego systemu informatycznego oraz techniki GPRS, które pozwalają np. do wypadku skierować karetkę specjalistyczną znajdującą się najbliżej miejsca, w którym do niego doszło.