Lubuszanie mają strategię ochrony zdrowia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2010 19:10

Taki dokument został opracowany przez wojewódzki samorząd, zatwierdził go sejmik województwa lubuskiego.

Jest zdrowotna strategia, teraz potrzeba taktyki...

Jak wskazują statystyki, w  latach 2006 – 2008 chorowitość dzieci i młodzieży do 18 lat w Lubuskiem wzrosła w 22 kategoriach, a spadła tylko w pięciu. Rośnie ilość otyłych Lubuszan. W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców otyłość wzrosła o 36,3 proc. O 34,2 proc. więcej mieszkańców regionu choruje na nowotwory i o 33,7 proc. więcej na nadciśnienie – podaje Gazeta Wyborcza.

 Problemem są też długi szpitali w województwie. Placówki zadłużone są na  ok. 450 mln zł. Jak wynika z zapisów strategii, placówki ochrony zdrowia muszą stawiać na specjalizacje.

Bardzo ważna w Lubuskiej Strategii, jest poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego. Chodzi m.in. o poprawę ochrony środowiska, walkę o czystą wodę i powietrze oraz promocję zdrowego stylu życia.

W dokumencie mówi się również o dostosowaniu trendów demograficznych do systemu ochrony zdrowia w Lubuskiem. Wskaźniki mówią o starzeniu się mieszkańców, o częstszych uzależnieniach od narkotyków, internetu i hazardu, o nasilających się chorobach psychicznych.

Wdrażaniem strategii mają zająć się: władze wojewódzkie, powiatowe i gminne, wojewoda, NFZ, sanepid, konsultanci wojewódzcy, organizacje pozarządowe, a nawet lokalne.

Więcej w Gazecie Wyborczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum