Lubuskie: więcej operacji zaćmy w szpitalach w Kostrzynie i Wschowie

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2017 17:55

Szpitale Grupy Nowy Szpital Holding S.A. we Wschowie i w Kostrzynie otrzymały dodatkowe środki na leczenie zaćmy. Łącznie obie placówki uzyskały od NFZ 360 tys. zł więcej na leczenie pacjentów z tą chorobą. Oznacza około 160 operacji więcej niż pierwotnie planowano.

Lubuskie: więcej operacji zaćmy w szpitalach w Kostrzynie i Wschowie
W szpitalach w Kostrzynie nad Odrą i we Wschowie pacjenci są leczeni najnowszą metodą operacyjną, jaką jest fakoemulsyfikacja. Fot. Grupa Nowy Szpital

Jak informuje Grupa Nowy Szpital, łącznie w szpitalach w Kostrzynie nad Odrą i Wschowie wykonywanych jest ponad 2 tys. operacji zaćmy rocznie. W ubiegłym roku w obu placówkach zoperowano 2196 pacjentów. Od początku tego roku przeprowadzono operacje wszczepienia sztucznej soczewki u 332 osób.

Zaćma jest chorobą związaną z wiekiem i polega na postępującym mętnieniu soczewki oka. Jednym z objawów jest stopniowe pogarszanie się widzenia. Osoby cierpiące na zaćmę skarżą się zwykle na zamglone widzenie, czasami na rozszczepianie się światła, na zaburzenia widzenia barw i kontrastu. Operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki z oka i wszczepienie sztucznej soczewki jest obecnie jedynym sposobem leczenia zaćmy.

Zarówno w Kostrzynie nad Odrą, jak i we Wschowie pacjenci są leczeni najnowszą metodą operacyjną, jaką jest fakoemulsyfikacja, czyli rozdrobnienie zaćmy wewnątrz oka przy pomocy ultradźwięków, a następnie odessanie zmętniałych mas soczewkowych.

Umożliwia ona operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Przeszkodą do operacji nie jest już ani wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych. Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 15-20 minut i gwarantuje szybsze gojenie rany, krótszą rekonwalescencję oraz wczesną stabilizację widzenia z mniejszą możliwością wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum