Lubuskie: umowy ws. TOPSOR - podpisane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2019 17:24

Przedstawiciele ośmiu lubuskich szpitali, w których działają szpitalne oddziały ratunkowe, podpisali w piątek (28 czerwca) w Gorzowie Wlkp. umowy partnerskie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym o wprowadzeniu trybu obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym (TOPSOR).

Lubuskie: umowy ws. TOPSOR - podpisane
Czas oczekiwania pacjenta w SOR ma ulec skróceniu Fot. Shutterstock

- To system wspierający pracę szpitalnego oddziału ratunkowego, wspierający proces segregacji medycznej, który ma wprowadzić jednolite standardy w SOR-ach w całej Polsce. To szczególne ważne, ze względu na duże oczekiwania w zakresie poprawy sytuacji w tym obszarze - mówił przed uroczystością w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Dodał, że system ma trzy filary. Pierwszym jest wzrost finansowania o 15 proc. świadczeń w SOR-ach, który ma obowiązywać od 15 lipca. Ma to na celu przyciągnięcie kadry i uzupełnienie wyposażenia tych oddziałów. Drugim elementem jest wprowadzenie jednolitego standardu obsługi pacjentów, a trzecim system informatyczny.

- Jednolite standardy segregacji medycznej pozwolą na to, żeby w każdym szpitalu na oddziale ratunkowym mogły być stosowane metody funkcjonujące w najlepszych jednostkach, gdzie czas obsługi pacjenta jest najkrótszy. Chcemy, żeby najlepsze praktyki były przeniesione do wszystkich SOR-ów w kraju - wyjaśnił Cieszyński.

Koordynatorem projektu TOPSOR jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które podpisuje porozumienia ze szpitalami. Po rozstrzygnięciu przetargu placówki mają otrzymać sprzęt i oprogramowanie niezbędne do korzystania z systemu.

Szacowana wartość tego projektu w skali kraju wynosi ok. 40 mln zł, z czego większość stanowią pieniądze z Unii Europejskiej z programu Infrastruktura i Środowisko.

W całym kraju do października system zacznie działać w pierwszych 76 największych szpitalnych oddziałach ratunkowych, a do końca sierpnia 2020 r. w pozostałych 156 SOR-ach w kraju. Łącznie takich oddziałów jest 232.

Wprowadzenie TOPSOR oznacza, że w rejestracji pacjenta na SOR-ach pomoże system elektroniczny, a triażysta, czyli np. doświadczony ratownik medyczny czy pielęgniarka, dokonają wstępnego badania i zakwalifikują chorego do kategorii oznaczonej właściwym kolorem, który zdecyduje o czasie oczekiwania.

Marcin Rynkiewicz - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum