Lubuskie: samorząd o programie ochrony zdrowia psychicznego

Autor: UMWL, DMX/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2012 18:01

W środę (1 lutego) w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Lubuskiej Rady Zdrowia, poświęcone głównie realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W grudniu 2011 r. Zarząd Województwa Lubuskiego powołał zespół koordynujący realizację tego programu regionie.

- W 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów o Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Najważniejszą ideą tego dokumentu jest leczenie pacjentów bliżej domu - mówiła dr Wioletta Giemza-Urbanowicz z Uniwersytetu Zielonogórskiego, wiceprzewodnicząca zespołu. Wyjaśniała, że program skupia się na poprawie dostępności do opieki psychiatrycznej ambulatoryjnej.

- Jest to szczególnie trudne zadanie w województwie lubuskim, gdzie mamy bardzo mocno rozbudowaną opiekę psychiatryczną szpitalną - podkreślała dr Wioletta Giemza-Urbanowicz.

W związku z tym w woj. lubuskim samorząd powołał podzespoły, które będą się zajmować m.in oceną stanu lecznictwa psychiatrycznego w regionie, potencjałem kadrowym w tym zakresie, rozeznaniem potrzeb społeczności lokalnych, promocją zdrowia psychicznego w samorządach i mediach.

- Rozporządzenie w sprawie programu wyznacza konkretne daty realizacji zadań w samorządach terytorialnych. Poprawa dostępności do ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej to jednak nie wszystko - zauważyła dr Wioletta Giemza-Urbanowicz.

Jej zdaniem bardzo ważne jest również unikanie stygmatyzacji osób chorych psychicznie i integracja środowiskowa. - Chodzi o przełamanie tabu - podkreślała dr Giemz-Urbanowicz podczas posiedzenia Lubuskiej Rady Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum