Lubuskie: ruszają międzynarodowe ćwiczenia ratowników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2013 09:48

Ponad 700 ratowników i ekspertów z Polski, Niemiec, Rosji, Białorusi, Czech i Rumunii będzie uczestniczyć w międzynarodowych ćwiczeniach "Polex 2013", które we wtorek (23 kwietnia) rozpoczynają się na poligonie w Żaganiu (Lubuskie). To jedno z największych takich przedsięwzięć w Polsce.

Lubuskie: ruszają międzynarodowe ćwiczenia ratowników

"Głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie całego procesu działań międzynarodowych grup poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych" - powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz. 

Ćwiczenia organizowane pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych rozpoczną się we wtorek wieczorem i potrwają nieprzerwanie przez 36 godzin. Wezmą w nich udział grupy poszukiwawczo-ratownicze działające w ramach Międzynarodowej Grupy Doradczej ds. Poszukiwań i Ratownictwa (INSARAG).

Główny scenariusz zakłada, że w sąsiadującym z Polską kraju "Nibylandia" doszło do trzęsienia ziemi. Wskutek wstrząsów o sile 7,1 st. w skali Richtera w 50 proc. zniszczone zostały dwa miasta. - Założenia są takie, że w wyniku trzęsienia ziemi została poszkodowana duża liczba osób i trzeba przeszukiwać gruzowiska. Każda grupa dostanie określone zadania. Te scenariusze będą bardzo dynamicznie się zmieniały - powiedział Leśniakiewicz. 

W ćwiczeniach na poligonie, podzielonym na sektory, będą uczestniczyły m.in. grupy ratowników z ciężkim sprzętem, które mają specjalny certyfikat ONZ potwierdzający wysoki poziom wyszkolenia i wyposażenia. Grupa rosyjska przyleci do Polski trzema samolotami Ił-76. Grupy z pozostały krajów przyjadą samochodami. 

Leśniakiewicz powiedział, że podczas ćwiczeń w Żaganiu działania ratowników będzie obserwował i oceniał zespół międzynarodowych ekspertów. -Przez 36 godzin non stop wszystkie grupy będą zaangażowane w działania ratownicze. Część grup, które będą uczestnikami ćwiczeń, przejdą kolejną recertyfikację. Nas to czeka w przyszłym roku - powiedział Leśniakiewicz. 

Polska ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza PSP - to jedna z 11 na całym świecie takich grup z certyfikatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uzyskanie go sprawia, że ONZ ma pewność, iż są one technicznie i logistycznie przygotowani do niesienia pomocy w każdym zakątku świata. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum