Lubuskie: program in vitro do społecznej konsultacji

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2019 10:00

W tym roku samorząd województwa lubuskiego również dołoży do programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Za tydzień zaczną się społeczne konsultacje, w których mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do programu. Po konsultacjach marszałek ogłosi konkurs, w którym zostanie wyłoniona klinika, która przeprowadzi zabiegi.

Lubuskie: program in vitro do społecznej konsultacji
In vitro. Fot. Gyncentrum

Rok temu Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, wysupłała 100 tys. zł na pomoc parom mierzącym się z niepłodnością. Odzew był tak duży, że konieczne było stworzenie listy oczekujących. Program już w pierwszym roku odniósł sukces - są  trzy pewne ciąże (w tym jedna bliźniacza), dwie pary oczekują na pozytywną informację.

W tym roku pieniędzy będzie dwa razy więcej. Wystarczy na wykonanie ok. 40 procedur, przy czym urząd dopłaci maksymalnie 5 tys. zł. Pozostałe pieniądze pary muszą wyłożyć same. 

Urzędnicy wskazują, że od 2010 r. wzrosła liczba osób, w stosunku do których zdiagnozowano problemy związane z występowaniem niepłodności. Przyjmuje się, że problem niepłodności dotyka średnio 15 proc., czyli 17 570 par. Pary wymagające leczenia stanowią 2 proc., czyli w Lubuskiem jest to szacunkowo 351 par.

Więcej: gorzow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum