Lubuskie: powstanie nowoczesna sieć teleradiologiczna

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2009 10:25

Lubuskie szpitale otrzymają prawie 8 mln zł na budowę sieci teleradiologicznej z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Skorzystają na tym małe, powiatowe lecznice. W planach jest również współpraca z lekarzami z kliniki w Cottbus.

O projekcie budowy Lubuskiej Sieci Teleradiologii mówiło się już od dawna. Na jego realizację brakowało jednak  pieniędzy. E-radiologia to pierwszy krok do stworzenia międzyszpitalnej sieci telemedycyny. Cały projekt jest wart ponad 9,3 mln zł. Dotacja z LRPO to blisko 8 mln zł. Włączą się do niego szpitale w Międzyrzeczu, Sulechowie i zielonogórska przychodnia .

Głównym założeniem sieci jest współpraca kilku placówek. Każda z nich musi być wyposażona w cyfrowy sprzęt do diagnostyki obrazowej. Zdjęcia rentgenowskie zrobione na takich nowoczesnych aparatach można przesłać za pomocą sieci do odległego szpitala.

– Ma to sens zwłaszcza w przypadku niewielkich lecznic, w których radiolodzy nie pełnią całodobowych dyżurów – mówi Gazecie Wyborczej Wojciech Wierzchołowski, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej w szpitalu w Zielonej Górze.

Pacjent, który trafi na oddział na przykład w nocy, nie będzie już musiał czekać na opis zdjęcia rentgenowskiego do rana. Obraz zostanie błyskawicznie przesłany do dyżurnego radiologa. A ten po kilku minutach odeśle gotowy opis. To pozwoli lekarzom szybko podejmować decyzje. Takie wspólne działanie szpitali oznacza lepszą jakość leczenia pacjenta. Pozwoli też lecznicom zaoszczędzić pieniądze.

Sieć telemedyczna wystartuje w przyszłym roku. W pierwszym etapie budowy sieci szpitale zostaną wyposażone w cyfrowe aparaty. Po montażu nowej aparatury w szpitalach ma być wdrożona technologia, która pozwoli na szybkie przesyłanie zdjęć. Na tym etapie lecznice skorzystają z infrastruktury informatycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Szefowie lecznic, które jako pierwsze wejdą w budowę Sieci Teleradiologii, liczą na to, że do projektu w przyszłości włączą się również inne szpitale w regionie.

Specjaliści od radiologii myślą już nawet o współpracy z sąsiadami zza zachodniej granicy. Kilka dni temu byli na spotkaniu z fachowcami z niemieckiej kliniki w Cottbus.

– Planujemy pokaz, który ma uświadomić radiologom, jak ich współpraca może przebiegać. Będziemy również składać wniosek o dofinansowanie warsztatów. Lubuscy lekarze będą mogli konsultować swoje diagnozy z kolegami z Niemiec – stwierdza Adriana Wilczyńska, rzecznik szpitala w Zielonej Górze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum