Lubuskie: połowa pacjentek nie zgłasza się na kolposkopię

Autor: Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2010 09:26

Jest ona zalecana, gdy badanie cytologiczne wyszło nieprawidłowo.

Gdy wynik badania cytologicznego, wykonanego w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, nie jest prawidłowy, kolejnym etapem badań jest kolposkopia, do której – w ramach tego programu – kobiety mają prawo.

Kolposkopia polega na badaniu szyjki macicy i ścian pochwy za pomocą urządzenia optycznego – kolposkopu. Badanie to, pozwalające na ocenę struktury nabłonka, barwy, przejrzystości i rysunku naczyniowego, wykrywa stany przednowotworowe, weryfikuje nieprawidłowy wynik cytologii i umożliwia pobranie wycinków z niepokojących miejsc z dokładnością do milimetra.

Tymczasem, jak wynika z danych rejestrowanych w specjalnym systemie elektronicznym SIMP, w ubiegłym roku w Lubuskiem na 441 kobiet skierowanych na kolposkopię, tylko 264 zgłosiły się na badanie, a do 15 czerwca tego roku ze 123 na badaniu pojawiło się 77.

W opinii lekarzy wykonujących kolposkopię w ramach programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, pacjentki nie trafiają na badanie do gabinetów specjalistycznych, ponieważ lekarze zwyczajowo kierują je do szpitali, gdzie badanie jest kilkakrotnie droższe, ponieważ wymaga hospitalizacji.

Tymczasem kolposkopia w ramach programu trwa dziesięć minut, a ponadto jest bezbolesne, nie jest zatem potrzebne znieczulenie.

W województwie lubuskim działają cztery poradnie, w których można zrobić kolposkopię w ramach programu NFZ: dwie w Gorzowie, jedna w Nowej Soli i jedna w Zielonej Górze.

Więcej: http://www.gazetalubuska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum