Lubuskie: pijani domownicy pobili ekipę karetki pogotowia

Autor: Gazeta Lubuska, RZ/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2010 18:56

Lekarz i ratownicy, którzy przyjechali na interwencję do jednej z miejscowości w gminie Lubsko, zostali napadnięci przez domowników.

Jak podaje Gazeta Lubuska, do zdarzenia doszło 1 czerwca w godzinach wieczornych. Oddział pomocy doraźnej otrzymał informację o nagłym pogorszeniu stanu zdrowia, uskarżającego się na ból serca 26-latka.

Do miejsca zamieszkania przyjechał lekarz wraz z ratownikami medycznymi. Zapadała decyzja o przewiezieniu chorego do szpitala na badania. Podczas opuszczania domu chorego ekipa pogotowia niespodziewanie została zaatakowana przez domowników.

W wyniku zajścia członkowie załogi doznali licznych potłuczeń. Pomocy załodze karetki udzielili policjanci, powiadomieni przez dyżurną odziału pomocy doraźnej. Trzy osoby zostały zatrzymane za czynną napaść na załogę karetki.

Podczas konferencji „Problematyka przemocy w praktyce lekarza”, która odbyła się w marcu 2010 r. przywołano wyniki badania CBOS z 2007 r., w którym wzięło udział 350 lekarzy. Zapytano ich m.in. o to, czy padli ofiarą przemocy ze strony pacjentów lub osób występujących w ich imieniu. Ponad połowa – 51 proc. odpowiedziała twierdząco. 10 proc. przypadków agresji wiązało się z przemocą fizyczną wobec lekarzy. 0 18 proc. zdarzeń zawiadamiana była policja.

Badania zjawiska przemocy wobec personelu medycznego w innych krajach pokazują, że w większości jest to agresja słowna, a do ataków na lekarzy i pielęgniarki najczęściej dochodzi w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, uważa, że konieczne jest rozważenie stworzenia ogólnopolskiego systemu zgłaszania przypadków agresji. Miałby on wskazywać, gdzie w systemie ochrony zdrowia są miejsca szczególnie niebezpieczne dla personelu, a to z kolei umożliwiłoby wysuwanie konkretnych postulatów. Jak dotąd nikt nie prowadzi statystyk agresji wobec personelu medycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum