Lubuskie: pierwszy zabieg kordocentezy w szpitalu w Zielonej Górze

Autor: UMWL, Gazeta.pl, MSX/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2012 12:32

Na oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze po raz pierwszy został wykonany zabieg kordocentezy. Wykonanie tego zabiegu to jeden z kroków w kierunku rozwoju medycyny matczyno-płodowej na terenie województwa lubuskiego.

Zabieg wykonał dr Piotr Puacza z Kliniki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Kordocentoza jest wykonywana pod kontrolą USG, wymaga wielkiej dokładności, bo trzeba wprowadzić igłę do żyły pępowinowej nie uszkadzając znajdującej się tuż obok tętnicy pępowinowej.

Zabieg wykonuje się w diagnostyce konfliktu serologicznego, w ramach inwazyjnych badań prenatalnych oraz w celu określenia stanu dziecka przy podejrzeniu ciężkiego niedotlenienia związanego z niewydolnością łożyska.

Od roku, tzn. od momentu, w którym oddział ginekologiczno-położniczy Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze uzyskał trzeci stopień referencyjności, stał się on wiodącym oddziałem w województwie, skupiającym niemal wszystkie przypadki ciężkiej patologii ciąży. Dzięki temu w zdecydowany sposób ograniczono umieralność okołoporodową w Lubuskiem.

W planach szpitala ważne miejsce zajmują: dalszy rozwój diagnostyki prenatalnej, w tym procedur inwazyjnych, opieka nad kobietami ciężarnymi z cukrzycą, diagnostyka wad wrodzonych, zwłaszcza najczęstszych wad serca. Zabieg kordocentozy to pierwszy krok w tym kierunku.

Czytaj też. Bytom: blisko 40 dzieci zoperowano w łonie matki 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum