Lubuskie: nocna i świąteczna opieka prawie bez zmian

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2017 11:50

W woj. lubuskim nie będzie wielkich zmian, jeśli chodzi o nocną i świąteczna opiekę w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. W regionie zmieni się jedynie miejsce udzielania tych świadczeń w Gorzowie Wlkp.

Lubuskie: nocna i świąteczna opieka prawie bez zmian
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W naszym województwie w tym zakresie niewiele się zmienia, ponieważ ta opieka zorganizowana była właśnie w większości przy szpitalach. Zmieni się tylko miejsce udzielania świadczeń w Gorzowie Wielkopolskim - powiedziała Joanna Branicka z Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Od 1 października, od godziny 8 w Gorzowie Wielkopolskim świadczenia w tym zakresie będą udzielane przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki przy ul. Dekerta 1. Lecznica przejmie ten zakres usług od Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Branicka przypomniała, że w razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza rodzinnego czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację.

Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) i telefonicznie.

Wykaz placówek realizujących te świadczenia w woj. lubuskim od 1 października br. znajduje się na stornie internetowej lubuskiego oddziału NFZ. Oddział ten od 29 września do 2 października br. uruchomił także całodobowy dyżur telefoniczny dla pacjentów pod nr 68 328 76 76.

W niedzielę wchodzą w życie przepisy ustawy, która tworzy system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli "sieć szpitali". Szpitale ujęte w sieci mają m.in. zabezpieczać nocną i świąteczna opiekę zdrowotną. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum