Lubuskie: mieszkańcy regionu zbyt rzadko badają wzrok

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2020 16:11

16 proc. mieszkańców woj. lubuskiego nigdy nie było u okulisty, co trzeci zaś bada wzrok rzadziej niż co dwa lata. Okazuje się, że ponad połowa Lubuszan ma stwierdzoną wadę wzroku lub chorobę oczu - wynika z ogólnopolskiej kampanii Wielkie Badanie Wzroku.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

W jej ramach przeprowadzono badania w 220 salonach optycznych Vision Express, w tym w Zielonej Górze i Gorzowie. Jak z nich wynika zaledwie 21 proc. z przebadanych stwierdził, że stan ich oczu jest bardzo dobry. 44 proc. uznało, że „raczej dobry”, 35 proc. (w całej Polsce 24 proc.) wybrało opcję „raczej lub bardzo zły”.

Połowa z tych osób nosi okulary lub używa soczewek kontaktowych, a 67 proc. badanych zalecono korekcję wzroku. Wyniki badania wskazują, że wzrok Lubuszanie badają zbyt rzadko. Co trzeci robi to rzadziej niż co dwa lata, a 16 proc. nigdy nie było na wizycie u okulisty czy optometrysty.

Specjaliści podkreślają, że obecny tryb życia Polaków z pewnością nie sprzyja zdrowiu ich oczu. Regularna praca przy komputerze czy korzystanie ze smartfonów szkodzi naszym oczom. Dlatego należy raz w roku udać się do specjalisty i wykonać odpowiednie badania.

Więcej: gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum