×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lubuskie: liczba pobrań maleje, widać nie dość rozmów na ten temat, więc...

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KG/Rynek Zdrowia   • 11 lutego 2016 17:06   • Aktualizacja: 11 lutego 2016 17:56

W 2015 r. w Lubuskiem pobrano narządy od 14 dawców (8 pobrań w Szpitalu w Gorzowie Wlkp., 3 w Zielonej Górze i 3 w Nowej Soli). To znacznie mniej w porównaniu z wcześniejszymi latami. Władze województwa zaprosiły do urzędu marszałkowskiego młodzież na spotkanie ze specjalistami od transplantacji.

Lubuskie: liczba pobrań maleje, widać nie dość rozmów na ten temat, więc...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Michał Iwanowski, rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego, w piątek (12 lutego) o godz. 12 młodzież spotka się ze specjalistami od transplantacji, przeszczepów narządów oraz dawcami i biorcami. Jednym z zaproszonych gości jest 17-letnia podopieczna Stowarzyszenia Nerka, która dwukrotnie przeszła już przeszczep. Do udziału w spotkaniu nt. transplantacji zgłosiła się rekordowa liczba - 250 uczestników.

- O idei transplantacji należy mówić przez cały rok. Działania samorządu województwa w tym zakresie nie słabną. Nasza konferencja adresowana jest do lubuskiej młodzieży, odbędzie się z udziałem specjalistów i koordynatorów transplantologicznych. Pokażemy, że nie warto zabierać swoich narządów do nieba - zachęca Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa, która oświadczenie woli nosi od lat zawsze przy sobie.

Działania na rzecz transplantacji w województwie lubuskim nie słabną. Obecnie w Polsce wykonuje się ok. tysiąca przeszczepów rocznie - liczba ta jest uzależniona od liczby dawców. Stąd stała potrzeba propagowania idei transplantacji, podnoszenia świadomości społecznej, rzetelnego informowania o przeszczepach.

W Lubuskiem - choć nie ma ośrodka transplantologicznego - to odbywają się pobrania narządów. W 2015 r. pobrano narządy od 14 dawców (8 pobrań w Szpitalu w Gorzowie Wlkp., 3 w Zielonej Górze i 3 w Nowej Soli). Liczba pobrań, w porównaniu z wcześniejszymi latami, znacznie spadła.

W piątek (12 lutego) w godz. 12-14 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego odbędzie się konferencja adresowana do uczniów lubuskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród zaproszonych prelegentów są m.in.: dr Maciej Głyda, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantacji, koordynator ds. transplantacji w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. oraz Wojciech Świtała, ordynator Oddziału Anestezjologii w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze sp. z o.o.

O swoich doświadczeniach opowiedzą także mężczyzna, który był dawcą szpiku oraz 17-letnia zielonogórzanka, która dwukrotnie miała przeszczepianą nerkę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze