Lubuskie: karetek wystarczy, brak jednak lekarzy

Autor: Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2012 10:01

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w Lubuskiem powinno stacjonować 30 karetek - jest aż 51. Problem jest za to w braku tzw. lekarzy systemu - informuje Gazeta Lubuska.

Zgodnie z przepisami na 33 tys. mieszkańców powinien przypadać jeden zespół ratownictwa. Powinno być 30 karetek, a jest 51. I to świetnie wyposażonych. - Z GPS-em, urządzeniem do prowadzenia stałego masażu serca i defibrylatorem z możliwością transmisji zapisu EKG do szpitala.

NFZ też dobrze wycenia tego typu usługi. Za utrzymanie zespołu specjalistycznego miesięcznie płaci 120 tys. zł. Na ten rok wojewoda przeznaczył na ratownictwo w Lubuskiem ponad 63 mln zł.

Jednak największym problemem ratownictwa medycznego jest brak tzw. lekarzy systemu. Powinno ich być 4 tys., a jest poniżej tysiąca. Jeśli tak dalej będzie, to w 2020 roku, kiedy zaczną obowiązywać przepisy mówiące o zatrudnianiu tylko specjalistów medycyny ratunkowej, w karetkach nie będzie miał kto jeździć.

Teraz w zespole podstawowym może być lekarz, a w specjalistycznym - musi. Choć specjaliści zarabiają od 60 do 100 zł za godzinę, to ciężko ich namówić do pracy w pogotowiu.

Więcej: www.gazetalubuska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum