Lubuskie: jak przekonać do badań cytologicznych?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 14:02

W województwie lubuskim zanotowano w I kwartale tego roku ponad 20-procentowy spadek liczby przeprowadzonych badań cytologicznych.

– Nie wiadomo jeszcze, co było powodem – rzyznał prof. Marek Spaczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Stwierdził, że w ostatnich pięciu latach w Polsce obserwowano systematyczny wzrost liczby wykonanych cytologii.

Np. w 2009 r. w skali kraju przeprowadzono prawie 900 tys. takich badań finansowanych przez NFZ. Prawdopodobnie drugie tyle cytologii wykonano poza programem, w gabinetach prywatnych.

Niepokój profesora budzi jednak spadkowa tendencja liczby badanych kobiet występująca ostatnio w wielu województwach. Należy do nich woj. lubuskie, które nie miało dobrych wskaźników w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy. Np. w 2008 r. w Lubuskiem z darmowych badań cytologicznych skorzystało 1,4 proc. kobiet, które dostały zaproszenia z NFZ. Był to najgorszy wynik w kraju.

Obecnie w Polsce rak szyjki macicy jest przyczyną 5 proc. zgonów kobiet, w Zielonej Górze ten wskaźnik jest dwukrotnie wyższy.

Nieprzypadkowo więc prof. Marek Spaczyński wybrał Zieloną Górę jako miejsce spotkania z lekarzami, pielęgniarkami, położnymi. W czasie spotkania omówił m.in. rolę lekarza rodzinnego w działaniach profilaktycznych.

Więcej: Gazeta Wyborcza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum