Lubuskie: brakuje łóżek pediatrycznych

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2011 12:30

We Wschowie i Kostrzynie nad Odrą brakuje oddziałów pediatrycznych. Tamtejsze szpitale deklarują, że są w stanie je uruchomić, jeżeli tylko płatnik zakontraktuje takie świadczenia.

Lubuskie: brakuje łóżek pediatrycznych
Pediatria zniknęłą z tych placówek w 2008 roku, kiedy szpitale nie otrzymały kontraktów na jej dalsze funkcjonowanie. - Fundusz zdecydował, że w regionie jest wystraczająca liczba oddziałów dziecięcych i nie ma sensu utrzymywanie ich w małych lokalnych szpitalach - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Renata Szczepocka z Grupy Nowy Szpital, do której należą NZOZ Nowy Szpital we Wschowie i NZOZ Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą.

- Jednak do naszych placówek na izbę chorych wciąż trafiają rodzice z małymi dziećmi, które musimy odsyłać do szpitali w innych powiatach. Niekiedy taki transport może być dla nich niebezpieczny - dodaje.

Rodzice dzieci z obu miast o uruchomienie oddziałów dziecięcych zabiegali w lokalnym samorządzie i dyrekcji szpitali. Na razie jednak nie ma na to szans. Warunkiem ich uruchomienia jest zapewnienie przez płatnika kontraktów na takie usługi. 

- NFZ zadeklarował możliwość finansowania dwułóżkowego oddziału pediatrycznego szpitalowi we Wschowej - przyznaje Szczepocka. Jej zdaniem to propozycja irracjonalna. - Uruchomienie oddziału pediatrycznego wymaga przecież pełnej obsady lekarskiej i zaplecza medycznego - zaznacza.

- Jeżeli Fundusz przedstawi nam rozsądną propozycję, to z pewnością będziemy zainteresowani by w naszych szpitalach pediatrię reaktywowano - dodaje Renata Szczepocka. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum