Lubuskie: NFZ wręczył dyplomy ginekologom

Autor: Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2010 12:32

NFZ docenił ginekologów, którzy dbają o zdrowie pacjentek i wykonują najwięcej badań profilaktycznych w województwie lubuskim.

Doktor Jacek Zaidlewicz, ginekolog ze Świebodzina, należy do czołówki ginekologów w województwie, którzy w zeszłym roku wykonali najwięcej cytologii w ramach programu profilaktycznego. Na 922 pacjentek, które kwalifikowały się na to badanie, wymaz pobrał u 725 pań. Tak wynika z danych, jakie przygotował Lubuski NFZ.

Lekarzy, którzy cytologię wykonali u ponad 70 proc. swoich pacjentek, jest w regionie lubuskim ośmiu.

Fundusz uhonorował ich specjalnymi dyplomami. Rekordzistką jest Niepubliczny Ginekologiczno-Położniczy Zakład Opieki Zdrowotnej "Femina” w Zielonej Górze. Krystyna Kobierska-Pszonak i Teresa Jurak wykonały w 2009 r. w ramach programu prawie tysiąc cytologii.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstotliwości występowania, nowotworem u kobiet w Polsce. Średnio na ten nowotwór umiera rocznie ok. 2 tys. Polek. Choronę tę można wcześnie wykryć właśnie za pomocą cytologii. Stąd tak ważna jest profilaktyka.

Od kilku lat działa specjalny program adresowany do kobiet w wieku 25-59 lat. W woj. lubuskim wystarczy zgłosić się do jednej z 46 przychodni lub gabinetów ginekologicznych z którym NFZ ma podpisany kontrakt.

Więcej: Gazeta Lubuska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum