Lubuskie: NFZ przygląda się statystyce badań cytologicznych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2009 12:09

Lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przeanalizował liczby dotyczące ilość kobiet przebadanych w ramach programu profilaktycznego raka szyjki macicy. W ramach tego programu ginekolodzy powinni swoim pacjentek w wieku 25-59 lat zlecać wykonanie cytologii co trzy lata. Liczby jednak mówią o tym, że zaledwie część kobiet korzysta z tych badań.

Według NFZ w pewnym stopniu odpowiedzialność za słabe statystyki ponoszą również sami ginekolodzy. NFZ wziął pod lupę każdy gabinet, z którym ma podpisaną umowę.

Najlepszy wynik miała czwórka lekarzy: Jacek Zaidlewicz ze Świebodzina, Mariola Wielgus-Szary ze Wschowy, Teresa Jurak i Krystyna Kobierska-Pszonak z przychodni Femina w Zielonej Górze. Wszyscy zbadali ok. 80 proc. pacjentek, które w ub. roku pojawiły się w ich gabinetach.

 - Chcemy dotrzeć do tych lekarzy, którzy nie badają kobiet. Ale przy okazji nagradzamy specjalistów, którzy wyróżniają się pod względem ilości przebadanych pacjentek - stwierdza Stanisław Łobacz, dyrektor lubuskiego oddziału Funduszu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum