Lubuskie: Kościół propaguje ideę transplantacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2011 14:37

Z okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, w kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odczytany zostanie komunikat biskupa Stefana Regmunta zachęcający do oddawania narządów po śmierci.

Lubuskie: Kościół propaguje ideę transplantacji

W najbliższą niedzielę (23 stycznia) bp Regmunt przypomni stanowisko Kościoła w tej kwestii. Zacytuje m.in. katechizm Kościoła Katolickiego, który stwierdza, że „oddawanie narządów po śmierci jest czynem szlachetnym i godnym pochwały; należy do niego zachęcać, ponieważ jest przejawem wielkodusznej solidarności”.

Duchowny przypomni także słowa Jana Pawła II, który w encyklice Evangelium vitae oraz w przemówieniu do uczestników XVIII Międzynarodowego Kongresu Towarzystwa Transplantologicznego w 2001 roku decyzję o oddaniu narządów nazwał „wzorem braterskiej miłości”.

Komunikat zwraca jednocześnie uwagę na patologie dotyczące obszaru transplantologii. Chodzi o pobór narządów od żyjących dawców, powodujący ich trwałe kalectwo lub śmierć, handel organami oraz pobieranie narządów bez wyraźnej zgody ze strony dawcy lub jego bliskich, mających do tego prawo.

Inicjatywa biskupa Regmunta wiąże się z programem „Partnerstwo dla transplantacji”, którego biskup zielonogórsko-gorzowski jest uczestnikiem.

W program, w województwie lubuskim zaangażowali się przedstawiciele władz regionu, lubuskich szpitali, Uniwersytetu Zielonogórskiego i Kościoła. List intencyjny w tej sprawie podpisano 10 czerwca 2010 r. Celem inicjatywy jest zwiększenie społecznego poparcia dla idei transplantacji.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji jest obchodzony 26 stycznia w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum