Lubuskie

Autor: Gazeta Wyborcza, emma/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2008 10:50

W Lubuskiem z darmowych badań cytologicznych skorzystało 1,4 proc. kobiet, które dostały zaproszenia od Narodowego Funduszu Zdrowia. To najgorszy wynik w całym kraju.

W tym roku Lubuszanki już po raz drugi znalazły w swoich skrzynkach pocztowych imienne zaproszenia na cytologię. W każdym liście jest adres najbliższego gabinetu, który ma podpisaną umowę z NFZ. Do programu przyłączyły się w tym roku nowe przychodnie, kobiety z woj. lubuskiego mają teraz do wyboru blisko 60 punktów, do których mogą się zgłosić. 

Z badań mogą korzystać kobiety między 25. a 59. rokiem życia. Żeby ułatwić paniom drogę do gabinetów lekarskich, fundusz zorganizował ogromną akcję promocyjną. W całym kraju zaproszenia na badanie cytologiczne dostanie ponad 5,6 mln kobiet, cytologię na zaproszenie wykonało zaledwie 2 proc. kobiet.

W Polsce rak szyjki macicy jest przyczyną 5 proc. zgonów kobiet, w Zielonej Górze ten wskaźnik jest dwukrotnie wyższy. W województwie lubuskim list od NFZ i Ministerstwa Zdrowia dostało 156 tys. kobiet

– Oczywiście dane nie pokazują wszystkich pań, które chodzą na cytologię. Jest przecież cała rzesza kobiet, które badają się w prywatnych gabinetach – stwierdziła Joanna Branicka, z-ca rzecznika prasowego lubuskiego NFZ. – U nas jest przewaga terenów wiejskich i jest niska świadomość kobiet, ale to się wkrótce zmieni, bo z zaproszeniami na badania będą teraz chodzić położne, którym zapłacimy od zgłoszenia. Będziemy się też starać, aby położne same mogły wykonywać cytologię, np. w domu. Mamy nadzieję, że to radykalnie poprawi sytuację.

Na szczęście Lubuszanki mają się też czym pochwalić. W całej Polsce to właśnie w tym województwie kobiety najczęściej zgłaszają się na badania mammograficzne. Z ponad 41-procentowym wynikiem są pod tym względem pierwsze w kraju. Najgorszej jest w woj. świętokrzyskim - tam piersi zbadało w tym roku jedynie 25 proc. kobiet.

Badanie cytologiczne nie boli. Rak szyjki macicy stanowi ponad 10 proc. nowotworów, na które chorują kobiety w Polsce. Co roku z powodu raka szyjki macicy umiera ok. 2 tys. kobiet, które zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Tymczasem choroba wcześnie wykryta jest w całkowicie wyleczalna.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum