Lublin: zaprotestują przeciwko likwidacji programu ochrony zdrowia psychicznego

Autor: Kurier Lubelski, RZ/Rynek Zdrowia • • 02 września 2015 09:05

Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego zamierza w czwartek (3 września) protestować przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim przeciwko likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Lublin: zaprotestują przeciwko likwidacji programu ochrony zdrowia psychicznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Kurier Lubelski, członkowie Stowarzyszenia chcą zaalarmować o zagrożeniach, wynikających z rządowych planów likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który działa w Polsce od 2011 r. Przypomnijmy, że z art. 20 projektu ustawy o zdrowiu publicznym, nad którą pracuje sejmowa Komisja Zdrowia wynika, że NPOZP od przyszłego roku stanie się częścią Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Stowarzyszenie wskazuje, że zdrowie psychiczne jest spychane w Polsce na drugi plan, a decydenci tłumaczą, że choroby psychiczne nie są śmiertelne.

Likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego obawiają się również eksperci. W apelu podpisanym w imieniu specjalistów, pacjentów oraz ich rodzin przez dr. Andrzeja Cechnickiego, kierownika Zakładu Psychiatrii Środowiskowej i Collegium Medicum UJ oraz przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia na rzecz realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego wskazano m.in., że Program gwarantował chorym kompleksową i dostosowaną do ich potrzeb opiekę - blisko miejsca zamieszkania, w środowisku domowym.

''Propozycja ustawowej likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego jest najwyższym stopniem lekceważenia i niesprawiedliwości wobec osób chorujących psychicznie, w szczególności seniorów chorujących psychicznie'' - czytamy w nadesłanej informacji.

Czytaj też: Eksperci: nie likwidujmy Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum