Polskie Radio Lublin/ Rynek Zdrowia | 02-05-2019 07:30

Lublin: uruchomili ośrodek dla pacjentów z podwójną diagnozą psychiatryczną

Lubelskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego uruchomiło w Lublinie ośrodek, w którym pomoc mogą uzyskać osoby z podwójną diagnozą psychiatryczną.

Chodzi o możliwość zaoferowania takim chorym kompleksowej opieki Fot. Archiwum

Dr Artur Kochański ze Stowarzyszenia wyjaśnia, że z chorobami psychicznymi występują również zaburzenia od substancji psychoaktywnych, od alkoholu oraz tzw. uzależnienia behawioralne. Chodzi o możliwość zaoferowania takim chorym kompleksowej opieki, bo w naszym systemie lecznictwa dominuje model terapeutyczny, który zakłada równoległe lub sekwencyjne leczenie tych dwóch grup zaburzeń - informuje Radio Lublin.

Dr Kochański zaznacza, że pacjenci powinni się zgłaszać do ośrodka wczesnej interwencji i koordynacji opieki przy ul. Lwowskiej 12. Działa tam zespół terapeutyczny zajmujący się diagnozowaniem i rozpoznawaniem potrzeb pacjenta oraz opracowywaniem kompleksowego programu terapii.

Dodaje, że leczenie środowiskowe jest sporym wyzwaniem, szczególnie u osób z podwójną diagnozą, ale mimo wszystko wydaje się bardziej skuteczne niż odsyłanie pacjenta do zamkniętych ośrodków.

Podkreśla, że projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, liczy jednak, że będzie kontynuowany w ramach finansowania z NFZ.

Więcej: radio.lublin.pl