Lublin: szpital wojewódzki leczy udary trombektomią
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie dołączył do kilku innych ośrodków w Polsce, które stosują nowoczesną metodę leczenia udarów - mechaniczną trombektomię.

Zabieg polega na mechanicznym usunięciu materiału zatorowego, który jest przyczyną wystąpienia objawów klinicznych. Można ją zastosować w pierwszych 6 godzinach od zachorowania.
Dr Jacek Gawłowicz, zastępca kierownika oddziału neurologicznego w szpitalu wyjaśnia, że klinika podejmuje takie działania przy braku skuteczności leczenia farmakologicznego bądź występowaniu przeciwwskazań do jego zastosowania.
Na przełomie 2014 i 2015 roku opublikowano wyniki kilku badań klinicznych, które jednoznacznie wskazują, że mamy do czynienia z przełomem w leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie jest jednym z kilku ośrodków w Polsce, które wykonują tego typu zabiegi. Dotychczas przeprowadzono tu trzy zabiegi mechanicznej trombektomi. Wykonano je u chorych w wieku od 45–60 lat z objawami ciężkiego uszkodzenia mózgu. Dzięki tej metodzie udało się w znacznym stopniu ograniczyć obszar uszkodzenia mózgu a tym samym zmniejszyć stopień niesprawności pacjentów.
Placówka utworzyła zespół interwencyjnej terapii ostrego udaru mózgu, w skład którego wchodzą neurolodzy, radiolodzy interwencyjni oraz anestezjolodzy. Szpital jest gotowy na leczenie kolejnych pacjentów.
Więcej: www.dziennikwschodni.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)