Lublin: świerzb komplikuje pracę oddziału neurologii

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2010 10:58

Oddział neurologii SPSK nr 4 w Lublinie wstrzymał przyjęcia pacjentów, wstrzymano także odwiedziny

Maść pomoże?

Pierwszy przypadek świerzbu na oddziale pojawił się przed miesiącem.

– Objawy świerzbu miała jedna z pacjentek. Podejrzanych o zarażenie było również trzech innych pacjentów. Natychmiast wdrożyliśmy odpowiednie procedury epidemiologiczne – poinformowała Dziennik Wschodni Marta Podgórska, rzecznik szpitala.

– Sytuacja wcale nie jest taka nadzwyczajna, choć rzeczywiście nie zdarza się często, tak jak nie zdarza się często każde ognisko epidemiologiczne – kilka razy w roku w każdym szpitalu. Nie tylko nasz szpital boryka się z takimi problemami. Niestety, tym razem zdarzyło się to właśnie nam. Świerzb wykryliśmy u dwóch pacjentów. Są zabezpieczeni. Chorzy są kierowani do innych szpitali – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Anna Bernaszuk, kierownik Działu Nadzoru Sanitarno-Epidemiologicznego w SPSK nr 4.

– Szpital podjął odpowiednie kroki, aby w najkrótszym możliwym terminie uporać się ze świerzbem. Został zmieniony konsultant dermatolog, wprowadzony zakaz odwiedzin w części zamkniętej, także zakaz przyjęć ostrych i planowych w całej klinice. Obowiązują zasady izolacji i stosowania środków ochrony indywidualnej wymaganych przy zagrożeniu chorobami przenoszonych drogą kontaktową – dodaje Bernaszuk.

Trudno określić jak długo w szpitalu sytuacja spowodowana świerzbem będzie trwać. W poniedziałek (26 kwietnia) na zebraniu zespołu zapadła decyzja o utrzymaniu ścisłego reżimu sanitarnego na oddziale.

 – Sytuacja jest cały czas monitorowana i w każdej chwili komisja może zmienić swoje zalecenia podwyższyć lub zmniejszyć reżim sanitarny w zależności od sytuacji. Okres wylęgu świerzbu trwa od 2 do 4 tygodni, przez ten czas z pewnością będzie trzeba utrzymywać odpowiednie procedury – dodaje  Bernaszuk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum