Lublin: rewelacyjna metoda na raka bez refundacji

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2009 11:53

Amerykańscy lekarze opracowali i upowszechnili nową metodę leczenia zrakowacenia jamy brzusznej. Metodę tę, przedłużającą życie przynajmniej połowie pacjentów o 5 lat, chcieliby stosować lubelscy onkolodzy. W Polsce nie ma jej jednak na liście procedur refundowanych.

Rak jelita grubego staje się z roku na rok jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u dorosłych Polaków. Rocznie lekarze rozpoznają go ok. 30 tys. nowych przypadków tej choroby. U kilku procent pacjentów występuje zrakowacenie otrzewnej, co jest jednoznaczne z wyrokiem.

Tych pacjentów – jak mówi prof. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – leczy się już tylko chemioterapią paliatywną, która nie przynosi spodziewanych efektów.

Chirurdzy onkologiczni z Lublina są jednak gotowi na leczenie tych pacjentów zupełnie nową metodą, opracowaną przez amerykańskich lekarzy.

Jest ona połączona z operacją, podczas której chirurg usuwa wszystkie ogniska nowotworu, a następnie, w czasie tej samej operacji za pomocą specjalnego aparatu umieszcza w jamie brzusznej płyn z chemioterapeutykiem. Prof. Polkowski twierdzi, że wyniki zastosowania takiej metody, nazywanej przez fachowców chemioterapią dootrzewnową, są rewelacyjne. Przedłużają życie u ponad połowy chorych o co najmniej pięć lat.

Metodę tę stosują poza Amerykanami oraz lekarze z holenderskiego Narodowego Instytutu Raka i Francuzi z czołowym francuskim chirurgiem onkologicznym prof. Dominique Eliasem.

Prof. Polkowski uważa, że Klinika Chirurgii w Lublinie jest przygotowana do leczenia zrakowacenia jamy brzusznej tą metodą. Brakuje im jedynie odpowiedniego aparatu, za pomocą którego umieszcza się płyn z chemioterapeutykiem w jamie brzusznej. Na zakup nowego nie mają pieniędzy. Zastanawiają się więc nad nawiązaniem współpracy z Politechniką Lubelską, na której skonstruowano by takie urządzenie lub nad zakupem używanego aparatu.

Problemem jednak jest sam zabieg. W Polsce ta operacja jest uważana za procedurę eksperymentalną, więc NFZ jej nie refunduje.   

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum