Lublin: pogotowie ma problem z transportem osób otyłych

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2015 09:22

W 2014 r. lubelscy strażacy byli 10 razy wzywani do pomocy pogotowiu ratunkowemu przy transporcie osób otyłych. Wspomagali ratowników medycznych nie tylko swoją siłą fizyczną, ale też sprzętowo.

Lublin: pogotowie ma problem z transportem osób otyłych

Jak informuje Kurier Lubelski, w przypadkach osób otyłych, pogotowie korzysta z krzesełka kardiologicznego, noszy na transporterze lub specjalnej płachty, która ma więcej uchwytów. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie przewoziło chorych ważących do 230 kg.

W transporcie tych najcięższych niezbędna była pomoc strażaków - nie tylko ich siła fizyczna, ale i sprzęt np. wykorzystanie kosza ratowniczego. 

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Natomiast krakowskie pogotowie jest pierwszym w Polsce, które zakupiło karetkę bariatryczną. Karetką przewozić można pacjentów nawet o wadze przekraczającej 300 kg, a nosze będące na jej wyposażeniu mają nośność do 400 kg. Są one wyposażone w automatyczny, elektryczny system regulacji wysokości. Do karetki wjeżdżają na specjalnie w tym celu skonstruowanej pochylni z wciągarką.

Na wyposażeniu karetki jest również krzesełko kardiologiczne (odpowiednio wytrzymałe i większe niż zwykłe), które może być przewożone po schodach na gąsienicach. Większe rozmiary i większą nośność mają również pozostałe elementy wykorzystywane przez ratowników: deska ortopedyczna oraz płachta. Płachta ma też więcej niż zwykle uchwytów, aby mogło ją nieść więcej osób.

Czytaj też: System ochrony zdrowia za ciasny dla chorych na otyłość

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum