Lublin: pierwsza w Europie operacja usunięcia zaćmy metodą 3D

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 13 września 2020 20:49

Pierwsza w Europie operacja usunięcia zaćmy metodą 3D została przeprowadzona w Klinice Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Do tej pory ta technologia była stosowana głównie przy operacjach siatkówki i głębokich urazów, ale wreszcie powstało oprogramowanie i sprzęt bezpośrednio do zaćmy.

Lublin: pierwsza w Europie operacja usunięcia zaćmy metodą 3D
Operacja usuwania zaćmy; FOT. WIM/YouTube

Jak podkreślił prof. Robert Rejdak, szef kliniki, to duży skok technologiczny i jeszcze większa precyzja. Specjalista powiedział reporterowi RMF MF, że operacja 3D oznacza mniejsze narażenie na zjawiska fototoksyczne wywołane światłem. Można je zredukować do niezbędnego minimum dzięki wysokiej jakości kamerom i rozdzielczości. Operator może też sobie odpowiednio powiększać, czy nakładać różne filtry na odpowiednie miejsce. Daje to większą precyzję.

- Chirurg przebywa w pewnej odległości od chorego, nie pochyla się nad mikroskopem a patrzy na duży ekran, na którym obserwuje pole operacyjne. Wszyscy wyposażeni w okulary 3D widzą dokładnie to samo. To ważne, bo dokładnie można śledzić przebieg operacji. Np. instrumentariuszka już sama widzi na jakim jesteśmy etapie i podaje odpowiednie narzędzie. Nie trzeba wydawać poleceń, bo rozumiemy się bez słów - wyliczał atuty nowej technologii prof. Rejdak.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum