Lublin: okuliści ze szpitala klinicznego będą operować w 3D

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2017 10:45

Od poniedziałku (22 lutego) przez kilka tygodni lekarze z Kliniki Okulistyki Ogólnej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie będą wykonywali operacje przy użyciu systemu wizualizacji określanego jako chirurgia 3D. Zabiegi będą przeprowadzane m.in. u pacjentów z odwarstwieniem siatkówki czy krwotokami do komory ciała szklistego.

Lublin: okuliści ze szpitala klinicznego będą operować w 3D
Użycie wizualizacji 3D pozwala na operowanie z użyciem mniejszego natężenia światła. Fot. Archiwum

System wizualizacji 3D należy do najnowocześniejszych metod obrazowania w trakcie operacji witreoretinalnych, czyli dotyczących siatkówki i ciała szklistego. Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój tej metody.

Jak na łamach Gazety Wyborczej informuje Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK 1, w porównaniu do konwencjonalnych zabiegów, użycie wizualizacji 3D pozwala na operowanie z użyciem mniejszego natężenia światła, które jest w pewnym stopniu toksyczne dla siatkówki.

Chirurg operujący w technice 3D do zabiegu zakłada specjalne okulary, a obraz oka widzi na ekranie. System służy też szkoleniu lekarzy. Dzięki możliwości śledzenia obrazu na dużym ekranie, zabiegowi w technice 3D może przyglądać się dowolna liczba obserwatorów. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum