Lublin: nowe laboratorium diagnostyki koronawirusa w Uniwersytecie Medycznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2020 16:50

Specjalistyczne laboratorium diagnostyki molekularnej koronawirusa utworzone zostało w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Jest czwartą tego typu placówką w regionie - poinformowała w czwartek (16 kwietnia) uczelnia.

Na etapie wdrażania zaplanowano wykonywanie 100 testów dziennie. Fot. Shutterstock

Laboratorium ma wykonać pierwsze badania diagnostyczne w poniedziałek (20 kwietnia). Na etapie wdrażania zaplanowano wykonywanie 100 testów dziennie, ich liczba ma się zwiększyć po uruchomieniu drugiej linii diagnostycznej.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Andrzej Drop podkreślił, że zwiększenie liczby wykonywanych testów jest ważne w zwalczaniu koronawirusa.

"Mocno zwiększymy w naszych szpitalach tempo testowania diagnozowanych i leczonych pacjentów. Kontakt personelu medycznego z zakażonym oznacza wyeliminowanie z pracy, aż do momentu poznania wyników, co często kończy się paraliżem całych oddziałów, klinik, a nawet szpitali" - powiedział Drop cytowany w komunikacie.

Laboratorium wyposażone zostało w komory gwarantujące prawidłowe wyodrębnianie koronawirusa i zapewniające bezpieczeństwo pracownikom oraz nowoczesną aparaturę do izolacji materiału genetycznego. Badania diagnostyczne będą wykonywane za pomocą testów bardzo wysokiej czułości. Test PCR genetyczny w materiale pobranym od człowieka wykrywa DNA wirusa w realnym czasie, czyli w dniu pobrania.

Nowo powstałe laboratorium koronawirusa ma przyśpieszyć i usprawnić diagnozowanie podejrzanych o zakażenie SARS-CoV-2 pacjentów, hospitalizowanych w lecznicach lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie jest 2 tys. łóżek, a także innych szpitalach Lublina i województwa. Będzie czwartą w regionie tego typu placówką. Obecnie istnieją laboratoria w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz Ośrodku Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych WIHE w Puławach.

W woj. lubelskim potwierdzono dotychczas 278 przypadków zarażenia koronawirusem, 10 osób zarażonych zmarło.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum