Lublin: mniej zleceń na testy w weekend, bo laboratoria są przeciążone

Autor: tokfm.pl/Rynek Zdrowia • • 20 października 2020 09:23

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy Alei Kraśnickiej w Lublinie, w którym od niedawna jest kilkadziesiąt łóżek zakaźnych, lekarze dostali wskazówki, by testów w weekend zlecać jak najmniej. Bo nie ma kto ich badać, informował Radio Tok FM jeden z zatrudnionych tam lekarzy.

Lublin: mniej zleceń na testy w weekend, bo laboratoria są przeciążone
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jedno z lubelskich laboratoriów podało np. w mediach społecznościowych, że nie przyjmuje w weekend nowych próbek ponieważ nie nadąża z badaniem już przyjętych. 

Część pacjentów musiała zatem czekać w szpitalnej izolatce na zrobienie testu. 

Wojewoda Lech Sprawka przyznał w rozmowie z Radiem TokFM, że to laboratorium miało już odpowiednią ilość próbek do przebadania - tych, które trafiły do nich z innych szpitali, a przede wszystkim z punktów drive thru.

Na Lubelszczyźnie jest jedenaście laboratoriów, które badają próbki z pobranych wymazów. W tym tygodniu mają przybyć trzy kolejne - w szpitalach na Alei Kraśnickiej i w Szpitalu Jana Bożego, a także w prywatnym Luxmedzie.

W części działających laboratoriów brakuje odczynników, ponadto urządzenia, w których bada się próbki, muszą mieć przerwę techniczną. Lekarze rodzinni, którzy pełnią weekendowe dyżury w tzw. nocnej opiece, w ogóle nie mogą zlecać testów. Nie mają takiej technicznej możliwości. 

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przyznaje, że zarówno dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ w Lublinie, jak również on, w ubiegłym tygodniu wystosowali pisma do centrali z prośbą o szybkie uruchomienie takiej możliwości. Na razie jednak nic się nie zmieniło.

Więcej: tokfm.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum