×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lublin: komisarz ds. zdrowia zapowiada unijne wsparcie dla służb ratunkowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 października 2013 15:48

Tonio Borg, komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia powiedział w niedzielę (13 października) w Lublinie, że UE będzie wspierać działania ratunkowych służb medycznych. Borg uczestniczył w Lublinie w ogólnopolskich obchodach Dnia Ratownictwa Medycznego.

Lublin: komisarz ds. zdrowia zapowiada unijne wsparcie dla służb ratunkowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jako przykład unijnej inicjatywy Borg wskazał uruchomienie telefonicznego numeru 112, na który za darmo można dzwonić na terenie całej Unii, by wezwać pomoc.

Komisarz mówił także o tzw. dyrektywie transgranicznej, która ma wejść w życie 25 października. Ma ułatwić skorzystanie z pomocy medycznej pacjentom z obszarów przygranicznych w UE. - Osoba, która dostała na przykład ataku serca będzie mogła skorzystać z usług karetki pogotowia, znajdującej się po drugiej stronie granicy, ale która jest bliżej. To w nagłych przypadkach może uratować życie ludzkie - powiedział Borg.

- Mam nadzieję, że przekraczając granicę w Unii Europejskiej, oprócz informacji, że nie będę przechodził kontroli na granicy, otrzymam także informację, że moja recepta, którą dostałem w Polsce, czy w jakimkolwiek innym kraju, będzie ważna na terenie Niemiec, czy innych państw Unii i będę mógł z niej korzystać wiedząc, że jestem członkiem ogólnego europejskiego systemu medycznego - powiedział komisarz UE.

Podziękował europarlamentarzyście, b. premierowi Jerzemu Buzkowi, za to, że jego rząd w 1999 r. zapoczątkował w Polsce reformę ochrony zdrowia i stworzenie zintegrowanego systemu ratownictwa. - To właśnie dzięki tej reformie możemy dziś powiedzieć, że około 90 proc. wysyłanych karetek dociera do pacjentów w ciągu 15-20 minut - powiedział Borg.

W imieniu premiera Donalda Tuska i rządu podziękowania ratownikom złożył minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. - Rząd polski chyli czoła przed trudem codziennej waszej pracy, bo to nie jest zawód, to jest realizacja misji, która wymaga najwyższego profesjonalizmu i najlepszych wzorców postawy etycznej - powiedział Karpiński.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek podkreślił, że system ratownictwa jest rozwijany i zmieniany we współpracy z ratownikami medycznymi. - Zaangażowanie środków, jakie ten rząd przeznaczył na ratownictwo medyczne wzrosło w ostatnich latach o 46 proc. To pokazuje, że widzimy konieczność rozwoju tego systemu. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej ponad 700 mln zł trafiło na przebudowę szpitalnych oddziałów ratunkowych, na zakup karetek - powiedział Rzemek.

Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie Zdzisław Kulesza podał, że Państwowe Ratownictwo Medyczne w Polsce to dziś m.in. 781 lekarzy o specjalności medycyna ratunkowa, 2030 pielęgniarek ze specjalizacją i 500 w trakcie specjalizacji, ponad 13,5 tys. ratowników medycznych, ponad 2 tys. dyspozytorów oraz 214 szpitalnych oddziałów ratunkowych i 14 centrów urazowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze