Lublin: komisarz ds. zdrowia zapowiada unijne wsparcie dla służb ratunkowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2013 15:48

Tonio Borg, komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia powiedział w niedzielę (13 października) w Lublinie, że UE będzie wspierać działania ratunkowych służb medycznych. Borg uczestniczył w Lublinie w ogólnopolskich obchodach Dnia Ratownictwa Medycznego.

Lublin: komisarz ds. zdrowia zapowiada unijne wsparcie dla służb ratunkowych

Jako przykład unijnej inicjatywy Borg wskazał uruchomienie telefonicznego numeru 112, na który za darmo można dzwonić na terenie całej Unii, by wezwać pomoc.

Komisarz mówił także o tzw. dyrektywie transgranicznej, która ma wejść w życie 25 października. Ma ułatwić skorzystanie z pomocy medycznej pacjentom z obszarów przygranicznych w UE. - Osoba, która dostała na przykład ataku serca będzie mogła skorzystać z usług karetki pogotowia, znajdującej się po drugiej stronie granicy, ale która jest bliżej. To w nagłych przypadkach może uratować życie ludzkie - powiedział Borg.

- Mam nadzieję, że przekraczając granicę w Unii Europejskiej, oprócz informacji, że nie będę przechodził kontroli na granicy, otrzymam także informację, że moja recepta, którą dostałem w Polsce, czy w jakimkolwiek innym kraju, będzie ważna na terenie Niemiec, czy innych państw Unii i będę mógł z niej korzystać wiedząc, że jestem członkiem ogólnego europejskiego systemu medycznego - powiedział komisarz UE.

Podziękował europarlamentarzyście, b. premierowi Jerzemu Buzkowi, za to, że jego rząd w 1999 r. zapoczątkował w Polsce reformę ochrony zdrowia i stworzenie zintegrowanego systemu ratownictwa. - To właśnie dzięki tej reformie możemy dziś powiedzieć, że około 90 proc. wysyłanych karetek dociera do pacjentów w ciągu 15-20 minut - powiedział Borg.

W imieniu premiera Donalda Tuska i rządu podziękowania ratownikom złożył minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. - Rząd polski chyli czoła przed trudem codziennej waszej pracy, bo to nie jest zawód, to jest realizacja misji, która wymaga najwyższego profesjonalizmu i najlepszych wzorców postawy etycznej - powiedział Karpiński.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek podkreślił, że system ratownictwa jest rozwijany i zmieniany we współpracy z ratownikami medycznymi. - Zaangażowanie środków, jakie ten rząd przeznaczył na ratownictwo medyczne wzrosło w ostatnich latach o 46 proc. To pokazuje, że widzimy konieczność rozwoju tego systemu. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej ponad 700 mln zł trafiło na przebudowę szpitalnych oddziałów ratunkowych, na zakup karetek - powiedział Rzemek.

Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie Zdzisław Kulesza podał, że Państwowe Ratownictwo Medyczne w Polsce to dziś m.in. 781 lekarzy o specjalności medycyna ratunkowa, 2030 pielęgniarek ze specjalizacją i 500 w trakcie specjalizacji, ponad 13,5 tys. ratowników medycznych, ponad 2 tys. dyspozytorów oraz 214 szpitalnych oddziałów ratunkowych i 14 centrów urazowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum