Lublin: kobieta ratownik ma trudniej?

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2013 14:10

Absolwentki kierunku ratownictwo medyczne czują się dyskryminowane. Ich zdaniem "w wyścigu" po etat zawsze przegrywają z mężczyznami, gdyż jak często słyszą ...praca ratownika medycznego nie jest dla kobiet, bo wymaga krzepy, której im brakuje.

Lublin: kobieta ratownik ma trudniej?

Marta Podgórska, rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie nie zgadza się z zarzutami jakboby kobiety ubiegające się o nabór na stanowisko ratownika były w szpitalach dyskryminowane.

- Faktycznie w naszej lecznicy obecnie jest zatrudnionych 10 ratowników, a w tym tylko jedna kobieta, ale taka struktura nie wynika z polityki szpitala, a z faktu, że w zawodzie po prostu jest więcej mężczyzn i od nich trafia zdecydowana większość aplikacji - mówi.

Jak przyznaje nasza rozmówczyni, to że na szpitalnych oddziałach ratunkowych, częściej można spotkać ratownika mężczyznę wynika też ze specyfiki pracy w tym miejscu. - Trzeba pamiętać, że często pacjentami SOR są osoby agresywne, pobudzone psychoruchowo czy będące pod wpływem alkoholu.  W większości szpitali pielęgniarki to kobiety i dlatego dobrze jest, gdy na oddziale jest jakiś mężczyzna, pomocny chociażby przy noszeniu pacjentów - dodaje rzeczniczka.

Swego czasu awantura o ratowniczki przetoczyła się przez Lublin. Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie, mówił lokalnej prasie: "Gdy kierowca ratownik i ratownik medyczny są mężczyznami, w zespole może być lekarka albo pielęgniarka. Gdy ratownikiem jest kobieta, pojawiają się komplikacje".

Kobiety zatrudnia natomiast pogotowie warszawskie, bo po kolejnych naborach wygrywanych przez mężczyzn oskarżono je o dyskryminację płci. Ratownicy mężczyźni przyznają, że ich koleżanki bywają niezastąpione np. gdy trzeba porozmawiać z chorym dzieckiem. Lepiej też wychodzi im skłanianie pacjentów do współpracy. Kobiety pracują też w Szczecinie, choć wcześniej pogotowie wzbraniało się je przyjmować.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum