Lublin: jest nowoczesne hospicjum, ale brakuje pieniędzy na działalność

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2009 10:44

Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie tonie w długach. Tym samym nie może udzielać pomocy większej liczbie podopiecznych.

- Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji - przyznaje o. Filip Buczyński, prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w rozmowie z dziennikarzami Kuriera Lubelskiego.

Ostatnio dzięki pomocy darczyńców władzom hospicjum udało się wybudować nowoczesne centrum pomocy chorym pacjentom przy ul. Lędzian. Jednak nie można z niego w pełni korzystać z powodu problemów finansowych z jakimi boryka się placówka.

W Domu Małego Księcia z darmowej pomocy pielęgniarek i lekarzy 24 godziny na dobę korzysta 50 pacjentów. Jak informuje Kurier Lubelski miesięcznie placówka potrzebuje 200 tysięcy złotych. NFZ płaci za jej działalność jedynie połowę tej kwoty. Dług hospicjum wynosi już 3,5 mln złotych.

- Niestety, nie możemy wykorzystywać ośrodka w pełnym zakresie. W gabinecie stomatologicznym, gdzie leczymy zęby w znieczuleniu ogólnym, moglibyśmy wykonywać nawet 30 zabiegów w każdym miesiącu. Jednak NFZ podpisał z nami kontrakt tylko na 7 zabiegów miesięcznie - dodaje o. Filip Buczyński.

Zdaniem NFZ pieniądze na tego typu placówki są rozdzielane w prawidłowy sposób.  Jednak ma przyglądnąć się pracy hospicjum, a tym samym zwiększyć refundację.

- Realizacje tych świadczeń, traktujemy z należytą powagą, gdyż obejmują zwłaszcza osoby niepełnosprawne oraz upośledzone - podkreśla Karol Ługowski, rzecznik prasowy lubelskiego OW NFZ.

By zarobić na utrzymanie ośrodka hospicjum postanowiło pobierać częściowe opłaty od osób, które z ośrodka korzystają. Organizuje również zajęcia dla osób z zewnątrz.

- Uruchomiliśmy też zajęcia fitness dla pań. Dzięki temu promujemy zdrowy styl życia i zdobywamy pieniądze dla ośrodka - mówi o. Filip Buczyński.

Miesięczny karnet na fitness w budynku hospicjum kosztuje 100 zł. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do czwartku w godzinach wieczornych. Z ćwiczeń korzysta już ok. 25 pań. Zapisy wciąż trwają.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum