Nasz Dziennik/Rynek Zdrowia | 02-10-2019 09:26

Lublin: dzięki współpracy ze Szwajcarami zaoferują nowoczesne metody leczenia chorób oczu

W Lublinie rozpoczyna działalność Europejskie Centrum Okulistyczne, które dzięki współpracy lubelskiej Kliniki Okulistyki Ogólnej Szpitala Klinicznego nr 1 z Europejską Szkołą Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki (ESASO) w szwajcarskim Lugano zaoferuje pacjentom nowoczesne metody leczenia.

Europejskim Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki pokieruje prof. Robert Rejdak. Fot. Archiwum

Jak przekonuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Giuseppe Guarnaccia, dyrektor generalny ESASO, lubelskie Centrum będzie odgrywało kluczową rolę w tej części Europy. Jego pacjenci otrzymają nie tylko standardowe terapie, ale także te najnowsze, oparte na badaniach klinicznych nad nowymi metodami leczenia, zarówno genowymi, jak i najnowszymi lekami, stosowanymi w leczeniu chorób plamki żółtej.

Podobne ośrodki okulistyczne działają tylko w kilku miejscach na świecie: w Tybindze i Rostoku (Niemcy), Katanii (Włochy) oraz Newark i San Francisco (USA). Europejskim Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki pokieruje prof. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich oraz kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Katedry Okulistyki UM w Lublinie.

Jak wyjaśnia prof. Rejdak ośrodek, wspólnie z partnerami będzie kontynuować działania w tak ważnych obszarach, jak telemedyczna diagnostyka schorzeń siatkówki oka, cukrzycowego obrzęku plamki (DME), retinopatii wcześniaczej, traumatologii. Planowane są także badania genetyczne i rozwijanie terapii genowych.

Więcej: naszdziennik.pl